Witamy w Agroturystyce „Biała Nida”. Czas u nas płynie leniwie, jak Nida, odmierzany szumem nadbrzeżnych trzcin i pluśnięciami rybiego ogona. Jak u nas jest? Inaczej latem, inaczej zimą, ale zawsze pięknie. Typowo polskie krajobrazy bezkresnych pól, brzozowych zagajników, sosnowych lasów i dzikich rzek zmieniają się w rytmie pór roku, przeglądają się w naszym stawie jak w lustrze, a my mamy szczęście to obserwować i chętnie podzielimy się z Wami tymi widokami.

Oddajemy Wam do dyspozycji dwa a od lata 2020 cztery całoroczne domki malowniczo położone w sąsiedztwie Białej Nidy, nad stawem, w miejscowości Karsznice. Wszystkie domki są wyposażone w kominki. Mają komfortowe łazienki i kuchnie zaopatrzone we wszelkie niezbędne utensylia. Każdy domek ma telewizor i internet. W sypialniach zapewniamy pościel i mięciutkie kocyki, które przydadzą się również podczas chłodniejszych wieczorów na tarasie. Obok każdego z domków jest miejsce na ognisko i grilla, zadaszona wiata i leżaki.

Przy każdym z domów pomost, z którego przyjemnie jest zarzucić wędkę, szczególnie gdy jest pewne że za każdym razem będzie branie!! Do dyspozycji również łodzie wędkarskie. A ryby jakie chcecie: karpie, szczupaki, sandacze, płocie i leszcze.

Wiosna na Ponidziu zaczyna się od bocianów, które licznie zlatują się na pobliskie łąki. Uważnym obserwatorom może uda się wypatrzyć czarnego bociana, którego stanowisko znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naszej agroturystyki. Biała Nida dzięki swojemu naturalnemu charakterowi, licznym meandrom, starorzeczom i zabagnieniom to raj dla wielu gatunków ptaków. Często spotkamy tu myszołowy, czaple białe i siwe, tracze nurogęsi, zimorodki i derkacze. Tu łabędzie zakładają swoje gniazda, a niejednemu udało się nawet wypatrzyć bielika! U nas wiosna pachnie kwiatami tarniny i czeremchy. Młoda, jasnozielona trzcina udaje bambus, a pod zamkniętymi powiekami wyświetlają się złociste refleksy słońca odbitego w wodzie.

Godowe nawoływania saren świadczą o tym, że lato w pełni. Okoliczne lasy szczodrze obdarzają nas poziomkami i malinami. Nagrzane słońcem sosnowe zagajniki odurzają zapachem żywicy. Spokojny nurt Białej Nidy daje ukojenie i chłodzi. Warto wówczas wybrać się na spływ naszymi kajakami i odkryć niepowtarzalną urodę Białej lub Czarnej Nidy. A jeśli wolicie spokojne wody – zapraszamy do leniwych wycieczek rowerem wodnym po stawie. Spragnionym adrenaliny możemy zaproponować przejażdżki motorówką. Rodziny z dziećmi znajdą u nas kameralne, drewniane pomosty i piaszczyste plaże.

Jesienią warto przyjechać z dużym koszykiem. Grzyby rosną niemal za progiem. Brzozy żółkną we wszystkich odcieniach złota, wiatr coraz mocniej szeleści w ich włosach. Na groblach coraz częściej widać skutki działalności bobrów gromadzących gałązki na zimę i przebudowujących swoje nory. A tych, którzy wcześnie wstają nagradzamy klangorem żurawi, które zwołują się do odlotu.

Zima na Ponidziu to czas tropicieli. Na świeżym śniegu łatwo wypatrzeć ślady saren, dzików, lisów i zajęcy. Po zamarzniętych stawach hula wiatr. Sylwetki bezlistnych olch i brzóz tworzą piękne, monochromatyczne obrazy. Po takim spacerze miło jest rozsiąść się wygodnie przy kominku,wpatrywać się w ogień,wsłuchać się w ciszę lub zanurzyć w ulubionej lekturze. Jest to również wymarzone miejsce na morsowania!

IMG_1152
IMG_0761
GSGL2676

Kto do nas przyjeżdża? Rodziny z dziećmi na wakacje i zabawy w wodzie. Grupy przyjaciół na Sylwestra, weekendy gier planszowych i grzybobrania. Kajakarze, oczywiście na spływy. Ornitolodzy, przyrodnicy, amatorzy spokoju, ciszy i pięknej przyrody. A że nieopodal znajduje się gospodarstwo rybackie, to gościmy również wędkarzy i amatorów świeżych ryb.

Dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w jednym miejscu nasza Agroturystyka będzie świetną bazą wypadową na wycieczki, dzięki którym lepiej poznacie Świętokrzyskie.

Polecamy wizytę w Parku Etnograficznym w Tokarni, którego karczma znajduje się szlaku kulinarnym Świętokrzyska Kuźnia Smaków, jak również zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach, co można zakończyć obiadem w rewelacyjnej restauracji La Baguette u podnóża zamku. Warto też odwiedzić Centrum Nauki Leonardo da Vinci gdzie zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą dla siebie mnóstwo ciekawostek. Zachęcamy do odwiedzenia Jaskini Raj i parku rozrywki i miniatur Sabat Krajno, gdzie również nie będziecie się nudzić. Ciekawostką jest zrekonstruowana fortalicja w Sobkowie, położona nad samą Nidą. Tam można zatrzymać się na obiad w trakcie spływu naszymi kajakami. Jesienią warto wdrapać się na Łysą Górę, drugi pod względem wysokości szczyt najstarszych w Polsce Gór Świętokrzyskich. A zimą narciarze mogą szusować na naśnieżanych stokach w Niestachowie i na Telegrafie.

Jak chodzi o kulinaria, to gorąco polecamy wędzone i grillowane pstrągi z własnej hodowli oraz niewątpliwy hit – złocisty kawior z pstrąga! Atrakcją cieszącą się powodzeniem jest też zwiedzanie gospodarstwa rybackiego z przewodnikiem – ichtiologiem. Oferujemy również wiejskie jaja, sery i mleko od zaprzyjaźnionych gospodarzy ze wsi oraz pyszny chleb z małej piekarni w Mieronicach.

do góry